Change management consultancy - CITI
14468
home,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-14468,mega-menu-top-navigation,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive,mob-menu-slideout-over

و اما BPM چیست ؟ و مفهوم BPMN و BPMS چه نقشی در فضای BPM دارند ؟

BPM مخفف عبارت Business Process Management است به معنی مدیریت فرایندهای کسب و کار که شامل مفاهیم، متدها، تکنیکها برای طراحی، نظارت، پیکربندی، اجرا و آنالیز فرایندهای تجاری می‌باشد. بعبارت دیگر BPM پارادایمی مدیریتی است که هدف آن کنترل و بهبود فرآیندهای سازمانی در بستر فناوری اطلاعات است. شما در هر کسب و کار یا صنعت، اعم از دولتی یا خصوصی که باشید، احتمالاً درباره حرکت به سوی فرآیند، یا چیزهایی مثل مدیریت فرآیند و یا بهبود فرآیند شنیده‌ایدBPM را میتوان نقطه اوج همه تجربیات مشترک، تفکرات و پیشرفتهای حرفه ای در مدیریت کسب و کار طی چند دهه گذشته دانست. حرف اول این روش مشتری است و بر کسب و کار تمرکز دارد. این روش کارکنان در زوایای مختلف یک کسب و کار را به سوی موفقیتهای بیشتری رهنمون کرده و افراد و سیستمها را کنار هم می آورد

BPMN مخفف عبارت Business Process Model & Notation است به معنی مجموعه‌ای از علائم و استانداردها برای مدلسازی فرآیندهای کسب و کار اطلاق می‌شود که با استفاده از این زبان نمادین مدلسازی می توانید فرآیندهای کسب و کار خود را مدلسازی کنیم. این فرایندهای مدلسازی شده می توانند توسط ابزارهای BPMS به منظور تحلیل،شبیه سازی، اجرا و … بکارگرفته شوند.

BPMS مخفف عبارت Business Process Management System است. ابزارهای BPMS در واقع بر اساس نمادهای BPMN عمل میکنند. بدین صورت که مدلهایی که براساس علائم و نمادهای BPMN ساخته شدند را گام به گام تا رسیدن به گام اجرایی پیاده سازی میکنند.

پس از طراحی مدل BPMN در گام بعدی مدل داده‌ای و فیلدهای لازم برای کاربرد در فرایند را طراحی میکنند. در بخش بعد فرمها و قوانین تجاری موجود در فرایند باید طراحی شوند و در نهایت گام آخر اجرا کنندگان فرایند مشخص می‌شود.

مدیریت پروژه در ذات خود فرآیند گراست ، مستند سازی فرآیند های موثر مدیریت پروژه و ارایه آن در بستر IT تحولی در افزایش بهره وری سازمان های پروژه محور خواهد بود . علاوه بر این موضوع رویکرد پیشتاز در مدیریت پروژه در سطح بین الملی ، از حالت شهودی ( SUBJECTIVE ) خارج شده و به سمت رویکردهای دقیق (OBJECTTIVE)  و مبتنی بر علم داده ( FACT BASE)  و فرآیند کاوی ( PROCESS MINING)  در حرکت است .

 

 

نگرش مدرن و به روز شرکت سامان ایده در مستند سازی و استقرار فرآیندهای مدیریت  پروژه  به صورت کاملا مکانیزه در شرکت های پروژه محور : 

  • کارشناسان مجرب شرکت سامان ایده با بکارگیری مبانی علمی مدیریت فرآیندهای کسب و کار  ( BPM ) ، فرآیندهای مدیریت پروژه سازمان شما را در قالب مدل سازی بر اساس استاندارد BPMN 2.0   و استاندارد مکمل آن DMN  و در محیط نرم افزار Visual Paradigm   مستند خواهند کرد و سپس تست و آزمایش فرآیندها در محیط آزمایشی Token simulation  انجام خواهد شد و بعد از آن  تغذیه دریک  نرم افزار BPMS  نظیر Camunda و یا  Bizagi  انجام شده و در نهایت تدوین گزارشات متنوع و داشبورد های مدیریتی در Power BI   انجام خواهد پذیرفت . 
  • بحث طراحی و استقرار فرآیندهای دفتر مدیریت پروژه در سازمان هایی که PMIS  اختصاصی سامان ایده را خریداری نمودند در موتور اختصاصی و بومی مدیریت فرآیندهای این سامانه ،  انجام خواهد پذیرفت .
  • آندسته مشتریان محترم سامان ایده که  PMIS  آنها  Solution EPM Microsoft  می باشد ،  فرایند های مدیریت پروژه شان توسط کارشناسان مجرب سامان ایده با کد نویسی  در محیط Share Point و همچنین استفاده از افزونه فرم ساز و فرآیند ساز نینتکس (NINTEX)  که امکان ساخت انواع فرم ها و جریان های کاری را در شیرپوینت و پراجکت سرور فراهم می آورد ،    توسعه داده خواهد شد .
  • ودر نهایت مشتریانی  که از Oracle Primavera Unifier  بعنوان سامانه مدیریت اطلاعات پروژه استفاده می نمایند ، فرآیندهای PMO  سازمان متبوع شان را بر بستر BPMS Engine  اختصاصی شرکت Oracle  سفارشی سازی ،  خواهیم نمود .

 

بزرگترین وجه تمایز  پیاده‌سازی فرآیندهای مدیریت پروژه دریک BPMS ،  امکان تصحیح و بهبود آن‌ها و تغییر آن‌ها در طول اجرای پروژه بر اساس نیازهای پروژه است. این امکان در PMIS های موجود در بازار نیست و یا حداقل ایجاد یک تغییر کوچک در فرآیند ها،  یک هزینه بزرگ در سازمان را به دنبال خواهد داشت . پیاده‌سازی  فرآیندها مدیریت پروژه در BPMS  به دفتر مدیریت پروژه این امکان را می‌دهد تا در هر زمان پس از دریافت تاییدیه‌های لازم فرآیندهای مورد نظر را تغییر داده و فرآیندهای جدید را جایگزین کند.

 

 

برای طراحی ، تدوین و استقرار حرفه ای  فرآیند های مدیریت پروژه سازمان خود بر اساس استاندارد BPMN  و تحت یک سامانه قدرتمند BPMS  با سامان ایده تماس بگیرید.

 

سامان ایده محل تلاقی دانش و تجربه