Change management consultancy - CITI
14468
home,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-14468,mega-menu-top-navigation,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive,mob-menu-slideout-over

استاندارد مدیریت پروژه  ISO 21500 :

 

از میان استانداردهای مدیریت پروژه ، استاندارد ISO 21500:2012 شناخته شده ترین استاندارد در جهان می باشد. این استاندارد کاملا همسو با PMBOK بوده و دارای 10 حوزه دانشی تقریبا مشابه PMBOK می باشد . استقرار متدولوژی مبتنی بر این استاندار ، بیشتر برای سازمان های کارفرمایی توصیه می شود . سازمانی های پیمانکاری بهتر است مبنای متدولوژی مدیریت پروژه خود را استاندارد  PMBOK قرار دهند مگر اینکه اخذ گواهینامه بین الملی برای سازمانشان اهمیت داشته باشد .

 این استاندارد دستورالعمل هایی را برای مدیریت پروژه ارائه می دهد که برای هر سازمانی، اعم از دولتی، خصوصی  و همچنین برای هر نوع پروژه ای ، صرف نظر از  " هدف، رویکردهای تحویل، مدل چرخه عمر استفاده شده، پیچیدگی، اندازه، هزینه یا مدت زمان "   ، قابل اجرا است.

 

این استاندارد می تواند برای هر رویکرد تحویلی در پروژه   (Delivery approach ) با هر روش یا فرآیندی باشد که متناسب با نوع خروجی‌ها باشد ، مانند رویکردهای پیش‌بینی‌کننده ( Predictive ) ، افزایشی ( incremental, )، تکراری ( iterative ) ، تطبیقی  یا ترکیبی ( adaptive ) ،  یا ترکیبی ( hybrid )  و رویکردهای چابک ( agile approaches ) به کار گرفته شود . 

 

ISO 21500، مدیریت پروژه، برنامه و پورتفولیو – زمینه و مفاهیم، یک استاندارد اساسی است که راهنمایی های کلی برای استفاده از سری استانداردهای ISO 21500 ارائه می دهد. این یک نمای کلی از مدیریت پروژه، برنامه و پورتفولیو و حاکمیت آنها می دهد. این استاندارد اکنون با ISO 21502، مدیریت پروژه، برنامه و پورتفولیو – راهنمای مدیریت پروژه ملحق شده است که راهنمایی و ساختار را در مدیریت پروژه ها با تمرکز بر مزایا و نتایج، از آغاز تا تکمیل، از جمله نظارت و هدایت مرتبط با پروژه ارائه می دهد. .

 

 

ISO 21502 راهنمایی در مورد شیوه های مختلف مورد نیاز در هر مرحله از چرخه عمر پروژه، از جمله برنامه ریزی و کنترل (مانند رسیدگی به خطرات و مسائل، و کنترل تغییرات) ، و همچنین مدیریت مزایا، تغییرات تجاری و اجتماعی و اطلاعات را ارائه می دهد.

این دو استاندارد بخشی از سری ISO 21500 هستند که شامل موارد زیر نیز می شود:

ISO 21503، مدیریت پروژه، برنامه و پورتفولیو – راهنمای مدیریت برنامه

ISO 21504، مدیریت پروژه، برنامه و پورتفولیو – راهنمای مدیریت پورتفولیو

ISO 21505، مدیریت پروژه، برنامه و پورتفولیو – راهنمای حاکمیت

ISO/TR [1] 21506، مدیریت پروژه، برنامه و پورتفولیو – واژگان

ISO 21508، مدیریت ارزش کسب شده در مدیریت پروژه و برنامه

ISO 21511، ساختارهای تجزیه کار برای مدیریت پروژه و برنامه

سری ISO 21500 توسط کمیته فنی ISO ISO/TC 258، پروژه، برنامه و مدیریت پورتفولیو، که دبیرخانه آن توسط ANSI، عضو ISO برای ایالات متحده آمریکا برگزار می شود، توسعه یافته است.

 

کارشناسان مجرب شرکت سامان ایده در تمام مراحل ، از تدوین متدولوژی مدیریت پروژه بر اساس استاندارد ISO 21500  شامل تهیه کلیه رویه ها ، دستور العمل ها ، فرم ها و ...  گرفته تا پیاده سازی آن در عمل و بر روی یک پروژه پایلوت و اخذ خروجی های محسوس ، آموزش پرسنل ، انجام پیش ممیزی ، معرفی شرکت های معتبر بین المللی اعتبار دهنده ، همراهی در ممیزی شخص ثالث و ...  تا اخذ گواهینامه  در کنار شما خواهند بود . 

 

نمونه ای از گواهینامه ISO 21500  که توسط یک اعتبار دهنده معتبر بین الملی که در ایران نمایندگی رسمی  دارد  ، صادر شده است : 

 

 

شرکت سامانه ایده ، بعنوان یک شرکت تخصصی مدیریت پروژه ، همراهی مطمئن از نقطه آغاز  تا  اخذ گواهینامه ISO21500  برای سازمان شما خواهد بود ، با ما در تماس باشید . 

 

سامان ایده محل تلاقی دانش و تجربه