Change management consultancy - CITI
14468
home,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-14468,mega-menu-top-navigation,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive,mob-menu-slideout-over

واما مروری مختصر در خصوص PMBOK و نحوه استقرار نظام مدیریت پروژه در سازمان 

 

Maximize Profitability with Effective Project Management

 

 

شما می‌توانید ارتقا نظام مدیریت پروژه خود را بر روی شانه‌های سال‌ها تجربه تیم سامان ایده ، بنا کنید و بخشی از حرکت  برای نتیجه بهتر باشید و  یا باید همه مسیر  را خودتان از طریق یک فرآیند آزمون و خطا طی کنید و یاد بگیرید.

 

برای مدیریت پروژه مدرن استانداردهای متعددی در کشورهای مختلف دنیا تهیه شده اند. که تمرکز آنها بر  سه محور اصلی " پروژه ، افراد و سازمان " می باشد . توجه به این نکته ضروری است که پیاده سازی موفق نظام مدیریت پروژه ، مستلزم رشد افراد و نهادینه شدن این موضوع در سازمان های مجری پروژه ها می باشد.

 

تمامی استانداردهای مدیریتی ، از جمله استاندارد PMBOK  الگویی هستند تا سازمان ها بتواند برای حل مشکلات خود ،  از  به روشهای  تجربه شده بین الملی استفاده کنند . یعنی با شناخت وضع موجود خود ( AS IS  ) و شناخت کامل استاندارد ، بتوانند به وضعیت مطلوب ( TO BE ) دست یابند  .  در طی این مسیر و با هدف بومی سازی و سفارشی سازی استاندارد ، مجموعه ای از ARTIFACT ها تدوین می شوند که به آنها متدولوژی گفته می شود . کارشناسان مجرب شرکت سامان ایده با بیش از دو دهه تجربه عملیاتی در مگا پروژه های داخلی و بین المللی و بهره گیری از دانش آکادمیک روز دنیا  ،   تجربیات  خود را در خصوص  " هنر به کارگیری عملیاتی و اثر بخش تکنیک های علمی مدیریت پروژه در اتمسفر پروژه های ایران "  به مشتریان محترم ارایه خواهند داد  .  

 

از میان استانداردهای مدیریت پروژه استاندارد PMBOK شناخته شده ترین و معتبرترین استاندارد مدیریت پروژه جهان می باشد. این استاندارد در نسخه 6 خود  10 حوزه دانش را برای مدیریت پروژه معرفی کرده است که به شرح زیر می باشند :

 

 1. مدیریت یکپارچگی پروژه (Project Integration Management )
 2. مدیریت محدوده‌ی پروژه (Project Scope Management )
 3. مدیریت زمان پروژه (Project Time Management )
 4. مدیریت هزینه‌ی پروژه (Project Cost Management )
 5. مدیریت کیفیت پروژه (Project Quality Management )
 6. مدیریت منابع پروژه (Project  Resource Management )
 7. مدیریت ارتباطات پروژه (Project Communication Management )
 8. مدیریت ریسک پروژه (Project Risk Management )
 9. مدیریت تامین و تدارکات پروژه ( Project Procurement Management)
 10. مدیریت ذینفعان پروژه (Project Stakehohder Management )  

 

لازم به ذکر است که PMBOK الحاقیه ویژه ای برای پروژه های ساخت منتشر کرده است (PMBOK Construction Extension ) که در آن علاوه بر حوزه های فوق 4 حوزه دانش زیر را معرفی کرده است :​​​​​

 

 1. مدیریت ایمنی پروژه (Project Safety Management )
 2. مدیریت محیط زیست پروژه ( Project Environmental Management)
 3. مدیریت مالی پروژه (Project Financial Management )
 4. مدیریت ادعا پروژه (Project Claim Management )

 

در گام اول برای تدوین متدولوژی و طراحی فرآیند های مدیریت پروژه به ویژه در صنعت ساخت نسخه 6 ام   PMBOK  و الحاقیه آن مرجع بسیار خوبی خواهند بود و در ادامه برای بهبود اثر بخشی و افزایش مهارت های نرم مدیریت پروژه و همچنین بکارگیری دیدگاه چابکی در مدیریت پروژه توجه به نسخه 7 ام PMBOK  نیز راهگشاه خواهد بود . 

 

  

 

 

 

تخصص سامان ایده ، بومی سازی و سفارشی سازی استاندارد های مدیریت پروژه و عملیاتی کردن مفاهیم علمی مدیریت پروژه در عمل است . برای استقرار نظام مدیریت پروژه در سازمان های پروژه محور و یا در سطح یک پروژه ، با ما در تماس باشید . 

 

سامان ایده محل تلاقی دانش و تجربه