Change management consultancy - CITI
14468
home,page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-14468,mega-menu-top-navigation,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.6,vc_responsive,mob-menu-slideout-over
 

مدیریت علمی پروژه در عمل

مدیریت علمی پروژه در عمل 

عملیاتی نمودن الگوهای استاندارد PMBOK در پروژه های داخل کشور

 

 

هدف دوره : 

 

تمامی استانداردهای مدیریتی ، از جمله استاندارد PMBOK  الگویی هستند تا سازمان ها بتواند برای حل مشکلات خود ،  از  به روشهای  تجربه شده بین الملی استفاده کنند . یعنی با شناخت وضع موجود خود ( AS IS  ) و شناخت کامل استاندارد ، بتوانند به وضعیت مطلوب ( TO BE ) دست یابند  .  در طی این مسیر و با هدف بومی سازی و سفارشی سازی استاندارد ، مجموعه ای از ARTIFACT ها تدوین می شوند که به آنها متدولوژی گفته می شود . هدف این دوره آموزشی ،  انتقال تجربیات در خصوص  " هنر به کارگیری عملیاتی و اثر بخش تکنیک های علمی مدیریت پروژه در اتمسفر پروژه های ایران "  به مخاطبان می باشد .  شرکت کنندگان در پایان این دوره ، مهارت های مورد نیاز یک مدیر پروژه موفق در ایران را فرا خواهند گرفت . علاوه بر این ، درطی دوره هر آنچه که یک طراح سیستم و یا متدولوژیست مدیریت پروژه باید بداند ، تا بطور موثر در دفتر PMO  یک سازمان پروژه محور ایرانی ایفای نقش کند نیز ، بازگو خواهد شد .  

 

ویژگی های دوره و رئوس مطالب :

 

در این دوره  استاندارد  PMBOK  ،  فارغ از نسخه ها و ویرایش های متعدد آن ، از منظر کاربردی مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار خواهد گرفت .  نحوه به کار گیری اثر بخش مفاهیم بنیادین مدیریت پروژه درعمل ،  بهمراه وظایفی که یک مدیر پروژه ملزم به اجرای آن خواهد بود با مثال های واقعی تشریح خواهند شد . با این نوع نگاه ، به بررسی حوزه های دانشی مدیریت پروژه ، از مدیریت یکپارچگی گرفته تا مدیریت ذی اثران پرداخته شده و چگونگی الگو گیری به اندازه از استاندارد ، به گونه ای که روح آن به کالبد پروژه ها و یا سازمان های پروژه محور ایرانی دمیده شود ، بازگو خواهدشد .  دربخش گروه های فرآیندی و بررسی انواع چرخه های عمر پروژه به چرایی متدولوژی های آبشاری ، چابک و هیبریدی در مقام عمل پرداخته شده و در حین حال گریزی به جدیدترین نسخه استاندارد پمباک (7) زده خواهد شد و در خصوص برداشت های غلط در حال شکل گیری از جمله  " غلبه مطلق متدولوژی اجایل "   بحث و گفتگو خواهد شد و همچنین  بحث های مفصلی در خصوص علت چرخش شدید ساختاری استاندارد PMBOK در نسخه جدید انحام  خواهد پذیرفت . اینکه چرا از یک طرف ، بیش از یک دهه است که در محافل آکادمیک دنیا  Hard Project Managemet  از کانون توجه خارج شده و بیشتر به مهارت نرم مدیر پروژه پرداخته شده است و از طرف دیگر ، دنیای مهندسی سیستم با شتاب زیادی  به سمت بهبود مدل سازی فرآیند ها در قالب مفاهیم BPM می رود و نسخه جدید استاندارد  BPMN به طرز حیرت انگیزی جامعیت پیدا کرده و نرم افزار های BPMS به سرعت در حال ارتقا هستند و تکنیک های نوینی در خصوص فرایند کاوی PROCESS MINNG ظهور کرده اند ، پاسخ  داد ه می شود. 

و اینکه چرا ، در این میان انجمن مدیریت پروژه آمریکا بعنوان پرچم دار دانش مدیریت پروژه به یک باره تصمیم به جمع بین اضداد گرفته ( بالاخره کم رنگ کردن دیدگاه فرایندی ؟ و یا عمق بخشیدن به درک و همچنین ابزار مدیریت فرآیند ؟ ) و تمرکز مخاطبان را از فرآیندهای مدیریت پروژه به اصول آن معطوف کرده است . بعد از درک فلسفه  موارد اشاره شده و همچنین  بعد ازحصول اطمینان از درک معماری استاندارد PMBOK توسط مخاطبان، نحوه تدوین و استقرار متدولوژی مدیریت پروژه بازگو شده و گریزی هم به شناخت سامانه های تحت وب مدیریت پروژه PMIS زده خواهد شد . در خلال بحث پیرامون بکارگیری IT در مدیریت پروژه ، به مبحث مترقی معماری سازمانی ( Enterprise Architecture ) نیز ، بطور اجمالی ورود خواهیم کرد و مکانیزه کردن اصولی یک سازمان پروژه محور به گونه ای که یک همراستایی مطلوب بین انتخاب و بکارگیری ابزار های مدیریت پروژه و پاسخ به نیاز های مبتنی بر متدولوژی سازمان و در نتیجه تسریع در رسیدن به اهداف استراتژیک سازمان را بازگو خواهیم کرد . 

 یک مثال واقعی از استقرار متدولوژی مدیریت پروژه ،  دریک سازمان بزرگ پروژه محور ایرانی مورد بررسی قرار خواهد گرفت . و در ادامه به جایگاه مدیر پروژه و شرح وظایف آن پرداخته شده و  باید و نباید ها ، در حوزه وظایف مدیر پروژه بازگو خواهد شد و تعابیر غلط ولی رایج در پروژه های کشور از وظایف مدیر پروژه مورد بحث قرار خواهد گرفت . موضوع جالب توجه دیگر که در این دوره به آن خواهیم پرداخت ، مجموعه ای از  وظایف مدیر پروژه است که در آینده نزدیک به هوش مصنوعی سپرده می شود و ضروری است که نگاه عملیاتی ما این مهم را نیز پوشش دهد .

  در کنار موضوعات مذکور ،  به طور ویژه به مباحث زیر نیز ،  پرداخته خواهد شد  :

 • آیا  استاندارد PMBOK  قابلیت بومی سازی در ایران را دارد ؟  آیا  قوانین حاکم برفضای پروژه های کشور مانند نشریات و دستورالعمل های سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور... و همچنین فرهنگ سازمانی شرکت های ایرانی ،  مانع از الگو برداری از این استاندارد خواهند شد؟ 
 • آیا تسلط بر   PMBOK برای موفقیت یک مدیر پروژه ، اعضای تیمPMO  و یا  اعضای واحد های یک سازمان پروژه محور که در تعامل مستقیم با فرایند های مدیریت پروژه هستند کافیست ؟
 •  آیا ماهیت فرآیندی استاندارد PMBOK  قابلیت بکارگیری در پروژه و یا درسطح یک سازمان پروژه محور را خواهد داشت ؟
 • متدولوژی مدیریت پروژه چیست و چه تفاوتی با استاندارد دارد ؟
 • چگونه درک معماری استاندارد PMBOK  به یک متدولوژیست مدیریت پروژه کمک می کند ؟
 • ماهیت سازمان های پروژه محور ( کارفرمایی ، پیمانکاری ، مشاور ، مدیر طرح ) چه تاثیری بر طراحی متدولوژی مدیریت پروژه دارد ؟
 • ارتباط بین فرآیند های FUNCTIONAL  و فرایندهای مدیریت پروژه ، در عمل چگونه خواهد بود ؟
 • چه مدارک و مستنداتی در متدولوژی مدیریت پروژه در سازمان های پروژه محور باید بصورت مکتوب و مستند موجود باشند ؟

 

مدرس :

 

محمدعلی مجیدیان

مدیرعامل شرکت سامان ایده 

دانشجوی دکترای مهندسی صنایع  در دانشگاه صنعتی شریف 

لیسانس مهندسی صنایع و فوق لیسانس مدیریت پروژه از دانشگاه صنعتی شریف .

سابقه بیش از دو دهه ،  حضور در مگا پروژه های داخلی و بین المللی در صنایع مختلف به ویژه صنعت نفت و گاز و پتروشیمی و اخذ گواهینامه های متعدد بین المللی در حوزه مدیریت پروژه در حین همکاری با شرکت نفتی شل از مرکز آموزش های کاربردی SHELL GLOBLE SOLUTION  با مشارکت دانشگاه آکسفورد ، دانشگاه تورنتو ، نماینده رسمی شرکت مایکروسافت در لندن و...

 

 • عضو هیئت علمی مدعو دانشگاه صنعت نفت در دوره MBA مدیریت پروژه 
 • عضو هیئت علمی مدعو سازمان مدیریت صنغتی  در دوره MBA مدیریت پروژه و DBA
 • مدرس دوره های مدیریت پروژه در شرکت راهبران پتروشیمی 
 • مدرس مرکز آموزش های کاربردی دانشگاه صنعتی شریف 
 • همکار پروژه های اجرایی معاونت پژوهشی دانشگاه صنعتی شریف 
 • همکار پروژه های اجرایی معاونت مشاوره سازمان مدیریت صنعتی 
 • و...

 

ظرفیت دوره :

 

ظرفیت دوره حداکثر 10 نفر می باشد 

 

مدت دوره و زمان برگزاری :

 

این دوره ، در 6 جلسه 3 ساعته و از یک شنبه 24 دی ماه  1402 و در روزهای فرد هفته  ،  از ساعت 18 الی 21 برگزار خواهد شد .

دوره بر بستر ادوبی کانکت برگزار خواهد شد . 

 

شهریه دوره  : 

 

شهریه دوره 3,900,000 تومان می باشد 

 

 

 

برای  ثبت نام آنلاین دوره بر روی لینک زیر کلیک بفرمایید . این لینک شما را به سایت evand.com    هدایت خواهد کرد، در آنجا  امکان پرداخت امن را خواهید داشت   no

 

برای ثبت نام آنلاین کلیک کنید

 

 

 

 

لینک ورود به کلاس 3 ساعت قبل از شروع  ، یعنی ساعت 15 یک شنبه 24 ام دی ماه 1402 به ایمیل شرکت کنندگان ارسال خواهد شد  

 

این دوره به صورت درون سازمانی و بر اساس تقاضای سازمان ها نیز برگزار می شود . برای کسب اطاعات کامل  با ما تماس بگیرید .